• Aktualności

            • VAN GOGH & Friends – The Immersive Experience!

            • Wystawa VAN GOGH & Friends – The Immersive Experience! to największa wystawa, jaka kiedykolwiek odwiedziła Polskę! Wystawa jest największa nie tylko pod względem powierzchni, ale również treści artystyczno-merytorycznych. To wyjątkowe i spektakularne wydarzenie zabiera widzów w niezapomnianą podróż po świecie impresjonizmu i postimpresjonizmu, korzystając z najnowocześniejszych technologii. Choć dzieła Vincenta van Gogha stanowią jeden z głównych punktów tej niezwykłej wystawy, VAN GOGH & Friends oferuje znacznie więcej niż tylko prace samego van Gogha. Zwiedzający mają okazję zobaczyć kultowe obrazy siedmiu innych wielkich artystów tego okresu, takich jak: Claude Monet, Edgar Degas, Paul Gauguin, Pierre-Auguste Renoir, Henri Rousseau, Henri de Toulouse-Lautrec i Paul Signac. Dzięki najnowocześniejszej technologii, ikoniczne obrazy ożywają na oczach widzów a ich piękne kompozycje i kolorystyka zapewnią niezapomniane emocje i wrażenia na najwyższym poziomie. Dodatkowym wyjątkowym elementem tej wystawy jest strefa wirtualnej rzeczywistości (VR), która pozwala odwiedzającym odbyć podróż w czasie, w głąb najbardziej znanych obrazów van Gogha.


               

            • Nocny Maraton Filmowy

            •  

              Nocny Maraton Filmowy

              W Publicznej Szkole Podstawowej w Michałowie po raz kolejny odbył się Nocny Maraton Filmowy przygotowany przez  panią Barbarę Dudelę i panią Iwonę Sokołowską. Jak co roku cieszył się wysoką frekwencją uczniów tej szkoły. Ta szczególna noc była wyczekiwana przez dzieci od poprzedniej edycji i spełniła najśmielsze oczekiwania przybyłych widzów.

              Wszystkie dzieci pojawiły się w szkole o umówionej godzinie i z niecierpliwością chciały wejść „na salę kinową”, ściskając w ręku specjalnie przygotowany na ten wieczór bilet. Miał on podczas tej nocy ogromne znaczenie, gdyż kilkakrotnie losowane były szczęśliwe numerki.

              Noc Filmowa dla wszystkich uczestników miała szczególne znaczenie. Spędziliśmy ze sobą fantastyczny czas, który pozwolił nam poznać się jeszcze bardziej i zintegrował uczniów. Niektórzy z nich pierwszy raz w życiu spędzili noc w szkole. Mimo, że tej nocy sen był najmniej istotny, radośni i szczęśliwi, choć niewyspani, ale za to bogatsi o nowe doświadczenia wróciliśmy w sobotę rano do domów. Z niecierpliwością oczekujemy kolejnej takiej nocy, w której słowo szkoła nabiera zupełnie innego znaczenia...

            • Świąteczne kolędowanie

            • Czas Świąt Bożego Narodzenia to wyjątkowy okres w roku przepełniony ciepłem, radością i miłością, to także okazja do wspólnego kolędowania. W naszej szkole przedświąteczne spotkanie społeczności szkolnej, rodziców i zaproszonych gości odbyło się 15 grudnia.

              Zebraliśmy się w sali gimnastycznej, aby kolejny raz świętować tajemnicę wcielenia Bożego Syna. Pani Dyrektor Dorota Pysiak powitała przybyłych gości, uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły, zapraszając wszystkich do wysłuchania programu Bożonarodzeniowego pt. ,,Świąteczne kolędowanie”.

              Poprzez recytację, śpiew kolęd i pastorałek uczniowie przenieśli nas w radosną atmosferę świąt. Była to doskonała okazja do wspólnego przeżywania kolejnych urodzin Jezusa. Świąteczna dekoracja oraz zaprezentowany program wprowadził uczestników spotkania w szczególny nastrój.

              Na zakończenie zaproszeni Goście ze wzruszeniem podziękowali za piękny występ, pogratulowali zdolnym uczniom, a także ciepłymi i pozytywnymi słowami wprowadzili magiczny klimat w sali gimnastycznej. Pani Dyrektor podziękowała młodym artystom oraz ich opiekunom za przygotowanie interesującej akademii. Nie zapomniała także o ciepłych słowach i pięknych życzeniach, które skierowała do zaproszonych gości, rodziców, nauczycieli i uczniów z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

               

            • „Do Hymnu”


            •  


               

              Do Hymnu” to ogólnopolski konkurs dla szkół podstawowych organizowany przez Narodowe Centrum Kultury.

              Zadaniem konkursowym jest wspólne wykonanie przez co najmniej połowę uczniów Szkoły Hymnu Państwowego oraz dwóch wybranych pieśni hymnicznych.

              Główne cele konkursu to doskonalenie umiejętności poprawnego śpiewania polskiego Hymnu Narodowego oraz rodzimych pieśni hymnicznych, edukacja muzyczna poprzez zwiększenie zainteresowania śpiewem i rozwój umiejętności muzycznych, rozwój kompetencji społecznych poprzez wdrażanie do współpracy w grupie, zrzeszanie społeczności szkolnej i integrowanie środowiska wewnątrzszkolnego.

              Uczniowie naszej szkoły, mimo początkowego sprzeciwu, z ogromnym zaangażowanie przystępowali do kolejnych prób. W dniu 15 października wybrana grupa uczniów ze stresem i obawą przed publicznym wystąpieniem przystąpiła do konkursu. Jury było zachwycone dziećmi, wystrojem szkoły. Po odśpiewanym Hymnie Państwowym i dwóch wybranych pieśniach podziękowali Dyrekcji za chęć udziału w konkursie oraz Pani Agnieszce Urbaniak odpowiadającej za przygotowanie uczniów i poprowadzenie przesłuchania konkursowego.

              W przygotowaniach pomagały Pani Paulina Lipińska oraz Pani Anna Jasińska.

              W przesłuchaniach konkursowych VI edycji konkursu „Do Hymnu”, które odbyły się od
              2 października do 17 listopada, udział wzięło 210 szkół podstawowych. Jury poddało ocenie wykonania hymnu i wybranych pieśni hymnicznych oraz zdecydowało o przyznaniu nagród finansowych i wyróżnień.

              Nasza szkoła, mimo, iż nie zajęła żadnego miejsca, dla Nas – społeczności szkolnej jest wygraną.

              Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym szkołom oraz nauczycielom prowadzącym.


               

            • Andrzejkowe wróżby i 25-lecie SKO

            •  

               

              Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, wróżb. 

              A ludzie już od zarania dziejów rozmyślają  o swojej przyszłości. Dlatego też Andrzejki były tak popularne na przestrzeni wieków. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc. Nie wiadomo jednak dlaczego to właśnie ją wybrano na wróżby. Polski listopad jest zimny, deszczowy, a jego dni są krótkie. Może dlatego był to czas idealny na czary? Ale to tylko przypuszczenie.

              Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Andrzejki to również specjalna okazja do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.

              I tak oto w naszej szkole odbyła się długo wyczekiwana zabawa andrzejkowa i wieczór wróżb. Jednak tym razem połączona była z jubileuszem 25-lecia działalności SKO w tej szkole.

              W magiczny nastrój  spotkania wszystkich zebranych wprowadził elegancki, tajemniczy mag oraz niezwykłe, zwiewne, roztańczone wróżki. W postacie te wcieliły się wyspecjalizowane w sztuce magii panie: Elżbieta Chojnacka, Wioleta Nadolna, Karolina Gielniewska, Agnieszka Urbaniak oraz pan Mirosław Malec.

              Te tajemnicze postacie wprowadziły dzieci, młodzież, pracowników szkoły oraz przybyłych rodziców w świat magii, przepowiedni i czarów – prowadząc wiele wróżb, które uchyliły rąbka tajemnicy z czekającej ich przyszłości.

              Gościem specjalnym uroczystości była żyrafa Lokatka, która na okazję 25-lecia SKO przywiozła cukierkowy tort. Dla spragnionych i zgłodniałych szkolne koło wolontariatu przygotowało napoje, ciasta, ciasteczka, babeczki, deserki i cukierki z wróżbami.

              Był to niezapomniany wieczór wróżb, który przebiegał w miłej, bardzo tajemniczej i przepełnionej magią atmosferze. Zabaw, radości oraz śmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy wieczór wróżb – za rok.

              Uczestnicy andrzejkowych harców zadowoleni i podekscytowani wrócili do domów - pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego wieczoru. 

              Sponsorem dekoracji i współorganizatorem imprezy było SKO.

               

            • Wyprawka czytelnicza 2023

            • Zależy Ci na rozwoju dziecka? Podaruj mu miłość do książek…

               

               

              W ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” nasi pierwszoklasiści, stawiający pierwsze kroki w nauce czytania, otrzymali wyprawki czytelnicze. Z tej okazji uczestniczyli w niecodziennych zajęciach pod hasłem: „Tajemnice starej walizki”. Stara walizka, która pojawiła się w klasie była niezwykle tajemnicza, a jej zawartość wzbudziła wielkie zainteresowanie. Uczniowie mieli okazję obejrzeć przedmioty sprzed prawie 100 lat, które kryły różne rodzinne historie – to wspomnienia i pamięć o minionych czasach, o ludziach, których już nie ma wśród nas. Pamiątkowe przedmioty kryją wyjątkowe historie, dzięki którym łatwiej nam zrozumieć przeszłość i to, kim jesteśmy. Dobrze wie o tym Gabrysia i jej dziadek – główni bohaterowie książki „Wnuczka antykwariusza”, którą uczniowie otrzymali w ramach kampanii pt. „Wnuczka antykwariusza” – Justyny Bednarek.. Za sprawą tej wyjątkowej książki najmłodsi mogą rozpocząć niezwykłą przygodę z literaturą, odbyć podróż do przeszłości i zobaczyć, jak ważne jest odkrywanie rodzinnych korzeni.

              Przekazanie książek poprzedzone było pasowaniem na czytelnika i złożeniem przyrzeczenia. Pierwszoklasiści otrzymali egzemplarze książek, pamiątkowe medale, zakładki i ołówki. Książki, które otrzymali uczniowie są zaproszeniem do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania. Mają nieść radość z czytania samodzielnego, ale też wspólnego – z członkami rodziny. Jeżeli zależy nam dorosłym na rozwoju dzieci – podarujmy im miłość do książek

              Natomiast rodzice pierwszoklasistów otrzymali Przewodnik „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem”.

               Kampania „Mała książka – wielka człowiek” realizowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wszystkim pierwszoklasistom życzymy, aby pasja czytania i miłość do książek towarzyszyły im odtąd na co dzień.

               

            • "Do Hymnu!"

            •  

               

              Publiczna Szkoła Podstawowa w Michałowie zakwalifikowała się do konkursu “Do Hymnu!” -  ogólnopolskiej inicjatywy dla szkół podstawowych, organizowanej przez Narodowe Centrum Kultury z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zadaniem konkursowym jest wspólne wykonanie przez co najmniej połowę uczniów szkoły Hymnu Państwowego oraz dwóch wybranych pieśni hymnicznych.

                              Prezentacja konkursowa odbędzie się 15 listopada o godz. 11.30.

              Cele konkursu to:

              • doskonalenie umiejętności poprawnego śpiewania Hymnu Narodowego,
              • zapoznanie z utworami będącymi częścią naszej kultury,
              • szerzenie postaw patriotycznych,
              • Integrowanie środowiska wewnątrzszkolnego i lokalnego.

               

              Organizator: Narodowe Centrum Kultury

               

               

            • Październik Miesiącem Oszczędzania

            •  

               

              „Październik miesiącem oszczędzania” – to hasło towarzyszy nam od dziesięcioleci. Skąd jednak wziął się pomysł, by akurat ten miesiąc przyświecał oszczędzaniu? Jest kilka teorii na ten temat, ale żadnej nie możemy być pewni na 100 proc.

               

              Hasło „Październik miesiącem oszczędzania” starszym osobom na pewno będzie się kojarzyło z okresem PRL. Wówczas aktywnie promowano ideę oszczędzania na książeczkach PKO, czyli Powszechnej Kasy Oszczędności. Cofnijmy się jednak w czasie - Włochy, lata 20. XX wieku.

              W 1924 roku na międzynarodowym kongresie w Mediolanie zebrali się przedstawiciele banków z 29 krajów. Debatowano na różne tematy, ale szczególną uwagę poświęcono zagadnieniom związanym z oszczędzaniem. To były trudne czasy. Podjęto więc decyzję, by ustalić specjalne święto i w ten sposób przypominać społeczeństwom, jak ważna jest idea oszczędzania. Uchwalono, że Światowym Dniem Oszczędzania będzie 31 października.

              W rozważaniach na temat genezy „miesiąca oszczędzania” warto wziąć jednak pod uwagę także inne argumenty. Takie, które wywodzą się z wielowiekowej tradycji. Październik to pierwszy pełny miesiąc jesieni, która zgodnie z kalendarzem zaczyna się w ostatniej dekadzie września. To okres, kiedy od wieków gospodarstwa domowe zaczynały poważnie myśleć o nadchodzącej zimie i gromadzić zapasy.

              Jeśli jednak przeniesiemy się w czasy obecne, to trudno oprzeć się wrażeniu, że październik wciąż jest miesiącem idealnie wpisującym się w oszczędzanie. Po ciężkich dla domowych finansów miesiącach wakacyjnych i spustoszeniu, jakie robi w portfelach wrześniowa wyprawka, październik daje chwilę wytchnienia. Możemy spokojnie przegrupować siły i zaplanować  kolejne miesiące. Bo już od listopada zaczynamy powoli myśleć o mikołajkach i nadchodzących świętach Bożego Narodzenia.

              W nasze szkole również pamiętaliśmy o październiku, jako miesiącu oszczędzania. Na tablicy informacyjnej SKO pojawiła się historia tej tradycji. Uczniowie brali udział w szkolnych konkursach: „Październikowy Mistrz Oszczędzania”, „Pomysłowa skarbonka”, „Marzę o … oszczędzam w SKO.”             Odbył się również konkurs matematyczny dla klas I – III „Liczę pieniądze”. A na holu głównym szkoły pojawiła się pokonkursowa tablica z wynikami. Autorzy najciekawszych prac zostali nagrodzeni.

               

            • I miejsce dla naszego SKO

            • I miejsce w regionie mazowieckim dla naszego SKO

               

              Organizowany od ponad 50 lat Konkurs SKO dla szkół i nauczycieli to zwieńczenie całorocznej pracy Nauczycieli-Opiekunów SKO realizujących założenia programu edukacyjnego Szkolnych Kas Oszczędności.
              Działania pod szyldem SKO mają na celu zdobywanie i kształtowanie przez uczniów umiejętności niezbędnych do funkcjonowania we współczesnym świecie. PKO Bank Polski dba o to, aby od najmłodszych lat przygotowywać dzieci i młodzież do mądrego zarządzania pieniędzmi oraz dbania o siebie i planetę. Dlatego inicjatywy pod patronatem Szkolnych Kas Oszczędności dotyczą m.in.: nauki oszczędzania, przedsiębiorczości, ekologii, zdrowego odżywiania i aktywnego stylu życia oraz cyberbezpieczeństwa.
              Na potrzeby konkursu, nauczyciele przygotowali elektroniczne prezentacje przedstawiające działania i osiągnięcia szkoły oraz opiekuna SKO w trakcie trwania danej edycji, np. organizację w szkołach wydarzeń ukierunkowanych na promocję przedsiębiorczości i oszczędzania, aktywne prowadzenie bloga na platformie SzkolneBlogi.pl, naukę zasad bezpiecznego poruszania się w sieci, czy edukację ekonomiczną w praktyce. Do finalnego wyniku wliczały się również punkty zdobyte przez szkoły w drugiej edycji ogólnopolskiego Testu wiedzy SKO.

              Właśnie takie działania podejmowali uczniowie PSP w Michałowie pod kierunkiem opiekuna SKO – p. Elżbiety Chojnackiej.

              Szkolna Kasa Oszczędności przy PSP w Michałowie od 25 lat działa niezwykle prężnie. Na platformie internetowej SzkolneBlogi.pl opiekunka prowadzi blog „SKO w Michałowie”, na którym dokumentowane są wydarzenia związane z działalnością organizacji i szkoły. Efektem ponadprzeciętnych działań uczniów, pod nadzorem opiekunki SKO, jest bardzo wysoka lokata w regionie i kraju. Ostatnio michałowska SKO ponownie znalazła się

              w gronie laureatów Ogólnopolskiego Konkursu SKO dla szkół i nauczycieli, organizowanego przez PKO BP i zajęła I miejsce w regionie mazowieckim. Tym samym jest w gronie 10 najlepszych szkół w Polsce, które działają w programie SKO.

              Opiekunka i członkowie SKO zachęcają wszystkich do częstego odwiedzania prowadzonego bloga i oddawania głosów, które są ważne i bardzo potrzebne w konkursie „SKO – Blog Miesiąca”.

              www.szkolneblogi.pl/blogi/sko-w-michalowie/

               

            • Ślubowanie klasy pierwszej

            •  

              "Ja najmłodszy uczeń Szkoły Podstawowej w Michałowie ŚLUBUJĘ ..."

               

              Od wielu lat w naszej szkole rozpoczęcie nowego roku szkolnego to również  bardzo ważna uroczystość, jaką jest ślubowanie dzieci, które rozpoczną naukę w klasie I oraz pasowanie ich na uczniów naszej szkoły.

              Jest to dzień szczególny dla nich, dla wychowawczyni i dla rodziców. Cała społeczność szkolna powitała ich gromkimi brawami.

               

              "Ja najmłodszy uczeń Szkoły Podstawowej w Michałowie

              ŚLUBUJĘ,

              że będę dobrym Polakiem,

              będę dbał o dobre imię swojej klasy i szkoły,

              będę szanował wszystkich, którzy pracują w szkole,

              swoją nauką i zachowaniem będę sprawiał radość rodzicom i nauczycielom

              oraz mojej Ojczyźnie - Polsce."

               

              Po ślubowaniu nastąpił uroczysty moment pasowania tej wspaniałej 7 na uczniów naszej szkoły.

              Po ceremonii ślubowania i pasowania nastąpił czas na pozostawienie odcisku palca w kronice szkolnej na pamiątkę uroczystości ślubowania. 

              Pierwszaki otrzymały pamiątkowe dyplomy, medale, upominki od Rady Rodziców i ... 

              ... i oczywiście upominki od SKO w ramach krzewienia idei oszczędzania oraz reklamy SKO (jest to tradycją w naszej szkole).

              Dla naszych pierwszaków 4 września to nie tylko galowy strój i konieczność pójścia do szkoły, ale dzień pełen wrażeń i miłych niespodzianek. Myślę, że na długo zapisze się w ich pamięci.

               

            • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

            • Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 odbędzie się 4 września o godz. 9.00 na placu szkolnym.Tego dnia odbędzie sie również ślubowanie uczniów do klasy pierwszej.

            • „Jem zdrowo i kolorowo”

            •  

              5 czerwca dzieci z oddziału przedszkolnego brały udział w programie profilaktycznym w zakresie edukacji żywieniowej pt. „Jem zdrowo i kolorowo” organizowanym przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Warce. Celem programu było zapoznanie i utrwalenie dzieciom prawidłowych nawyków żywieniowych, budowanie świadomości dotyczącej żywności i żywienia oraz wiedzy dotyczącej skutków złych nawyków dietetycznych. Program opierał się nie tylko na przekazaniu dzieciom samej wiedzy intelektualnej, lecz również na zastosowaniu jej w praktyce. Dzieci miały możliwość samodzielnie przygotować smaczne, zdrowe i kolorowe kanapki, a także pełne witamin koktajle.

              BYŁO NAPRAWDĘ ZDROWO I KOLOROWO !

            • „Galaktyczna podróż” po świecie finansów i oszczędzania zakończona

            •  

              Projekt „Od grosika do złotówki” realizowany był od grudnia 2021r. do grudnia 2022r. w obecnej klasie III, pod kierunkiem mgr Elżbiety Chojnackiej. W czasie realizacji projektu doskonalone były procesy poznawcze, kształtowane prawidłowe nawyki oraz postawy warunkujące sprawne i odpowiedzialne funkcjonowanie we współczesnym świecie. Wprowadzane były pojęcia związane z edukacją finansową oraz z zakresu bezpieczeństwa. Posiadane przez uczniów umiejętności wykorzystywania zdobytej wiedzy doskonalone były podczas wykonywania zadań i rozwiązywania problemów życia codziennego w trakcie zabaw i gier dydaktycznych.

              Projekt „Od grosika do złotówki” posiadał planowy, logicznie uporządkowany układ treści. W ciągu całej „galaktycznej podróży” uczniowie zdobywali wiedzę w obrębie poszczególnych tematów, przygotowanych w ten sposób, aby nowe wiadomości opierały się na treściach już opanowanych. Projekt dawał również możliwość indywidualizowania nauczania z uwzględnieniem potencjału dzieci i ich zdiagnozowanych potrzeb.

              Realizacja projektu trwała 10 miesięcy, w trakcie których uczniowie, podróżując po planetach z Grosikiem, poznawali podstawy edukacji finansowej. Zdobywali wiedzę, kształtowali umiejętności i nabywali doświadczenia potrzebne im do samodzielnego, bezpiecznego podejmowania decyzji o formie oszczędzania i racjonalnego gospodarowania własnymi zasobami.

              W trakcie galaktycznej podróży nauczyciel realizował założone zadania dydaktyczne. Wraz z uczniami odwiedził następujące planety: Grosik, Portfelik, Skarbonka, Zabawka, Parasol, Złotówka. Przygotowywał Grosikową majówkę, słuchał Grosikowych wspomnień, analizował Grosikowe oszczędzanie i zorganizował Grosikowe wędrówki.

              Propozycje zawarte w projekcie stanowiły unikalną na polskim rynku edukacyjnym ofertę wzbogacającą doświadczenia dzieci o wiedzę i umiejętności z zakresu bezpieczeństwa a także przydatne we współczesnym świecie jako początek edukacji najmłodszych.

              W trakcie trwania projektu uczniowie brali udział w konkursie plastycznym „Grosik przezorny i ubezpieczony” – dwie uczennice otrzymały nagrodę.

               

            • Kolejny rok z SKO za nami

            •  

               

              Innowacja, inspiracja i rozwój – tymi słowami w skrócie można opisać rok szkolny 2022/2023 z SKO PKO Banku Polskiego.

              W mijającym roku szkolnym zrealizowaliśmy szereg atrakcyjnych inicjatyw, programów

              i projektów wpisujących się w obowiązujące trendy edukacyjne związane np. z rozwijaniem nowych kompetencji. Uczniowie brali udział w wielu konkursach ogólnopolskich i szkolnych. Zdobywali nagrody i wyróżnienia. Aktywnie i systematycznie prowadzony był blog SKO, za co byliśmy kilkakrotnie nagradzani.

              Działania pod szyldem SKO mają na celu zdobywanie i kształtowanie przez uczniów umiejętności niezbędnych do funkcjonowania we współczesnym świecie. Każdy przyzna rację, że należy od najmłodszych lat przygotowywać dzieci i młodzież do mądrego zarządzania pieniędzmi i dbania o siebie i planetę, dlatego inicjatywy pod patronatem Szkolnych Kas Oszczędności dotyczą m.in.: nauki oszczędzania, przedsiębiorczości, ekologii, zdrowego odżywiania i aktywnego stylu życia oraz cyberbezpieczeństwa. Współpracowaliśmy z wareckim bankiem PKO BP – otrzymaliśmy wiele przydatnych

              w działalności gadżetów, a także mieliśmy możliwość wykorzystania strojów wirtualnych bohaterów SKO – pancernika Hatetepesa i żyrafy Lokatki.

              PKO BP nagradzał również opiekunów SKO za wybitne osiągnięcia. W tym celu Dyrektor Biura Młodego Klienta PKO BP zorganizował dwa uroczyste spotkania: Galę finałową Ogólnopolskiego Konkursu SKO dla Szkół i Nauczycieli (Warszawa, dn. 16.12.2022r.) oraz Spotkanie Inspirujące dla najlepszych Nauczycieli – Opiekunów SKO (Warszawa, dn. 04.06.2023r.). Zachęcamy do odwiedzania naszego bloga SKO, na którym można zapoznać się z naszą działalnością. Rok szkolny 2022/2023 dobiegł końca, a my już gotowi jesteśmy do aktywnej pracy i działalności w nadchodzącym 2023/2024 roku szkolnym.

               

            • Rekrutacja

            • Lista kandydatów przyjętych do klasy pierwszej

              w PSP w Michałowie na rok szkolny 2023/2024


               


               

              1. Stykowski Łukasz

              2. Divonchyk Ziata

              3. Golański Filip

              4. Pacholczak Maja

              5. Jaworski Filip

              6. Jasiński Wojciech

              7. Urbanowska Maja


               


               

            • Odblaskowe SKO

            •  

              Szkolna Kasa Oszczędności tradycyjnie w listopadzie prowadziła akcję informacyjną pod hasłem:ODBLASKOWE SKO”.

              Celem akcji było przybliżenie problematyki słabej widoczności pieszych i rowerzystów na drodze, zwłaszcza w deszczowej, mglistej aurze, z jaką mamy do czynienia w listopadzie. Dni stają się coraz krótsze, a my coraz mniej widoczni na drodze. Dzieci często idąc do szkoły gorączkowo dyskutują o tym, co ich czeka w danym dniu. Nie zwracają uwagi na drogę, bo przecież znają ją na pamięć. I wtedy może dojść do nieszczęścia. Aby temu zapobiec, warto przypominać najważniejsze zasady bezpieczeństwa na drodze jak najczęściej.

              Akcja była skierowana do uczestników ruchu drogowego we wszystkich grupach wiekowych, a nawet wśród dorosłych i ukierunkowana na promowanie przekonania, że bycie widocznym na drodze (dzięki, np. noszeniu elementów odblaskowych i wyposażaniu rowerów w wymagane oświetlenie) zmniejsza ryzyko wystąpienia wypadku z ich udziałem. Na nieoświetlonej drodze, kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów nadjeżdżających z naprzeciwka i znaki poziome wymalowane na jezdni. Sylwetki pieszych i rowerzystów dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj z odległości 30-40 metrów.

              Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 m, czyli ok. 5 razy wcześniej! To może uratować pieszemu życie. Pamiętajmy: widzieć nie znaczy być widocznym!

              W ramach akcji przeprowadzone zostały zajęcia edukacyjne, pogadanki, konkurs plastyczny „Noś odblaski – świeć przykładem!”, spotkanie środowiskowe – seniorzy, policja, straż „Babciu, dziadku, noś odblaski!” Powstała również tablica informacyjna, a uczniowie klas I-III i OP w ramach akcji otrzymali opaski odblaskowe, ulotki oraz najnowszą publikację SKO-owej biblioteczki dotyczącą udzielania pierwszej pomocy. Na potrzeby tej akcji zakupiliśmy opaski i breloczki odblaskowe z reklamą naszego SKO.

               

            • Andrzejki – magiczny wieczór wróżb

            •  

               

              Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, wróżb. 

              A ludzie już od zarania dziejów rozmyślają  o swojej przyszłości. Zwłaszcza kobiety pragną poznać swego przyszłego chłopaka czy męża. Dlatego też Andrzejki były tak popularne na przestrzeni wieków. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc. Nie wiadomo jednak dlaczego to właśnie ją wybrano na wróżby małżeńskie. Polski listopad jest zimny, deszczowy, a jego dni są krótkie. Może dlatego był to czas idealny na czary? Ale to tylko przypuszczenie.

               Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej –  w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Andrzejki to również specjalna okazja do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.

              I tak oto w naszej szkole odbyła się długo wyczekiwana zabawa andrzejkowa i wieczór wróżb.

              W magiczny nastrój  spotkania, w tym roku wprowadziły wszystkich zebranych wirujące i błyszczące rozety, rekwizyty wróżbiarskie oraz stroje w klimacie cygańskim. W postacie cyganek wcieliły się wyspecjalizowane w sztuce magii panie: Elżbieta Chojnacka, Wioleta Nadolna, Karolina Gielniewska, Agnieszka Urbaniak.

              Te cztery wspaniałe, barwne i bardzo tajemnicze cyganki poprowadziły dzieci w świat magii, przepowiedni i czarów – prowadząc wiele wróżb, które uchyliły rąbka tajemnicy z czekającej ich przyszłości.  Każdy chyba spotkał się z cygańskimi wróżbami. Już tradycyjny wygląd cyganek kojarzy się z aparycją wróżki: dzięki bogatym, długim spódnicom i pięknym chustom z frędzlami i monetami wydają się one niesłychanie tajemnicze. Można powiedzieć, że sztukę wróżenia mają niemal we krwi. Na czym zaś polegają cygańskie wróżby? O tym mieli okazję przekonać się uczestnicy zabawy. A bawili się wszyscy – dzieci, nauczyciele, rodzice oraz przybyli goście. Był to niezapomniany wieczór wróżb, który przebiegał w miłej, ale bardzo tajemnicze i przepełnionej magią atmosferze. Zabaw, radości oraz śmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy wieczór wróżb – za rok.

              Uczestnicy andrzejkowych harców zadowoleni i podekscytowani wrócili do domów - pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego wieczoru. 

              Sponsorem dekoracji i współorganizatorem imprezy było SKO.

               

            • Październik Miesiącem Oszczędzania

            •  

               

              Październik miesiącem oszczędzania” – to hasło towarzyszy nam od dziesięcioleci. Skąd jednak wziął się pomysł, by akurat ten miesiąc przyświecał oszczędzaniu? Jest kilka teorii na ten temat, ale żadnej nie możemy być pewni na 100 proc.

               

              Hasło „Październik miesiącem oszczędzania” starszym osobom na pewno będzie się kojarzyło z okresem PRL. Wówczas aktywnie promowano ideę oszczędzania na książeczkach PKO, czyli Powszechnej Kasy Oszczędności. Cofnijmy się jednak w czasie - Włochy, lata 20. XX wieku.

              W 1924 roku na międzynarodowym kongresie w Mediolanie zebrali się przedstawiciele banków z 29 krajów. Debatowano na różne tematy, ale szczególną uwagę poświęcono zagadnieniom związanym z oszczędzaniem. To były trudne czasy. Podjęto więc decyzję, by ustalić specjalne święto i w ten sposób przypominać społeczeństwom, jak ważna jest idea oszczędzania. Uchwalono, że Światowym Dniem Oszczędzania będzie 31 października.

              W rozważaniach na temat genezy „miesiąca oszczędzania” warto wziąć jednak pod uwagę także inne argumenty. Takie, które wywodzą się z wielowiekowej tradycji. Październik to pierwszy pełny miesiąc jesieni, która zgodnie z kalendarzem zaczyna się w ostatniej dekadzie września. To okres, kiedy od wieków gospodarstwa domowe zaczynały poważnie myśleć o nadchodzącej zimie i gromadzić zapasy.

              Jeśli jednak przeniesiemy się w czasy obecne, to trudno oprzeć się wrażeniu, że październik wciąż jest miesiącem idealnie wpisującym się w oszczędzanie. Po ciężkich dla domowych finansów miesiącach wakacyjnych i spustoszeniu, jakie robi w portfelach wrześniowa wyprawka, październik daje chwilę wytchnienia. Możemy spokojnie przegrupować siły i zaplanować  kolejne miesiące. Bo już od listopada zaczynamy powoli myśleć o mikołajkach i nadchodzących świętach Bożego Narodzenia.

              W nasze szkole również pamiętaliśmy o październiku, jako miesiącu oszczędzania. Na tablicy informacyjnej SKO pojawiła się historia tej tradycji. Uczniowie brali udział w szkolnych konkursach: „Październikowy Mistrz Oszczędzania”, „Przedmiot do przechowywania pieniędzy” oraz w plastycznym konkursie ogólnopolskim „Oszczędzam z SKO w PKO BP”. Odbył się również konkurs matematyczny dla klas I – III „Liczę pieniądze”. Ponownie odwiedził nas Hatetepes – tym razem spotkał się dziećmi z OP. Na naszym Blogu SKO pojawiło się 36 wpisów. Tyle działań i miejsce w pierwszej dziesiątce rankingu najpopularniejszych blogów, to szansa na kolejną nagrodę.

               

            • Wrzesień z SKO


            •  

              Wrzesień to pierwszy miesiąc nowego roku szkolnego i początek pierwszego etapu ogólnopolskiego konkursu „SKO Blog Miesiąca”. Tematem przewodnim wrześniowego etapu była promocja prowadzonego bloga i SKO. Do najciekawszych działań należało: artykuł w lokalnych mediach o nagrodzie w Ogólnopolskim Konkursie SKO dla Szkół i Opiekunów (I miejsce w regionie mazowieckim), przygotowanie nagród dla pierwszaków na ślubowanie, szata graficzna tablicy informacyjnej SKO, rozpoczęcie międzyklasowego i indywidualnego konkursu oszczędzania, rozprowadzanie ulotek z adresem naszego bloga, spotkanie z pancernikiem Hatetepesem, włączenie się w akcję sprzątania świata, szkolny konkurs z okazji Międzynarodowego Dnia Kropki, reklama SKO-wych publikacji, kontynuacja 2 projektów edukacji finansowej w klasie III („Od grosika do złotówki”, „Myślę, decyduję, działam!”). Te działania oraz awans do pierwszej dziesiątki najpopularniejszych blogów przyczyniły się do zdobycia nagrody we wrześniowej edycji konkursu „SKO Blog Miesiąca”. Komisja konkursowa doceniła nasze wysiłki i otrzymaliśmy paczkę ze wspaniałymi gadżetami, które zostaną wykorzystane na nagrody w konkursach pod patronatem SKO.

               

            • Przerwa na czytanie

            •  

               26 października w naszej szkole odbyła się akcja czytelnicza “Przerwa na czytanie”. Celem akcji było  zachęcenie uczniów do czytania książek. Podczas przerw na korytarzach funkcjonowały strefy czytelnicze, gdzie uczniowie czytali wybrane książki  wspólnie -  głośno lub indywidualnie, w skupieniu. W akcję włączyli się także nauczyciele. Jedni  czytali młodszym dzieciom, inni - we współpracy z uczniami - przygotowali krótkie inscenizacje. W oddziałach przedszkolnych do akcji włączyli się rodzice, którzy przygotowali barwne scenki inspirowane bajkami dla najmłodszych.