W tym roku szkolnym, po dwóch latach nauki zdalnej w tym okresie, udało nam się całą szkołą wyruszyć nad Pilicę w celu pożegnania Zimy i przywitania Wiosny!
Topienie marzanny to jeden z niewielu starosłowiańskich obrzędów, który do dziś jest kultywowany, choć w zależności od regionu – w różny sposób. Marzanna to według ludowych podań słowiańska bogini, która symbolizowała śmierć. Niektórzy uważali ją wręcz za demona. Nasza szkoła, dbając o srodowisko, pali Marzanny wykonane z ekologicznego tworzywa.
Gdy po jesieni obumierała natura, wierzono, że to przez Marzannę – stąd utożsamianie jej z zimą. Śmierć Marzanny zgodnie z ludowymi wierzeniami oznaczała budzenie się przyrody do życia. W tym dniu boginię zastępowało inne słowiańskie bóstwo – Jaryła, które symbolizowało zieloną porę roku.
Zgodnie z podaniami, by nastała wiosna, należało uśmiercić Marzannę. Symbolem marzanny była kukła, którą starosłowiańskim zwyczajem palono lub topiono. Wierzono, że obrzęd ten to pewnego rodzaju ofiara mająca zapewnić przyszły urodzaj
Początek kalendarzowej wiosny w 2022 roku przypada - tak jak zwykle - na 21 marca, czyli tym razem w poniedziałek. Potrwa do 20 czerwca, który również wypada w poniedziałek, by ustąpić miejsca najcieplejszej porze roku.
Amatorzy wiosny mogą ucieszyć się na wieść, że w 2022 roku astronomiczna wiosna zawita do nas dzień wcześniej, niż ta kalendarzowa. Już 20 marca, czyli w niedzielę, o godzinie 16:33 rozpocznie się astronomiczna wiosna. Dlaczego? Wszystko zależy od równonocy wiosennej, która przypada zazwyczaj właśnie na 20 lub 21 marca. Słońce przez pół roku będzie oświetlać mocniej półkulę północną, a w dzień równonocy długość dnia i nocy będą prawie równe. W związku z ruchem precesyjnym Ziemi dopiero w 2014 roku astronomiczna wiosna będzie przypadać z powrotem 21 marca.