• „Jem zdrowo i kolorowo”

5 czerwca dzieci z oddziału przedszkolnego brały udział w programie profilaktycznym w zakresie edukacji żywieniowej pt. „Jem zdrowo i kolorowo” organizowanym przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Warce. Celem programu było zapoznanie i utrwalenie dzieciom prawidłowych nawyków żywieniowych, budowanie świadomości dotyczącej żywności i żywienia oraz wiedzy dotyczącej skutków złych nawyków dietetycznych. Program opierał się nie tylko na przekazaniu dzieciom samej wiedzy intelektualnej, lecz również na zastosowaniu jej w praktyce. Dzieci miały możliwość samodzielnie przygotować smaczne, zdrowe i kolorowe kanapki, a także pełne witamin koktajle.

BYŁO NAPRAWDĘ ZDROWO I KOLOROWO !

• „Galaktyczna podróż” po świecie finansów i oszczędzania zakończona

Projekt „Od grosika do złotówki” realizowany był od grudnia 2021r. do grudnia 2022r. w obecnej klasie III, pod kierunkiem mgr Elżbiety Chojnackiej. W czasie realizacji projektu doskonalone były procesy poznawcze, kształtowane prawidłowe nawyki oraz postawy warunkujące sprawne i odpowiedzialne funkcjonowanie we współczesnym świecie. Wprowadzane były pojęcia związane z edukacją finansową oraz z zakresu bezpieczeństwa. Posiadane przez uczniów umiejętności wykorzystywania zdobytej wiedzy doskonalone były podczas wykonywania zadań i rozwiązywania problemów życia codziennego w trakcie zabaw i gier dydaktycznych.

Projekt „Od grosika do złotówki” posiadał planowy, logicznie uporządkowany układ treści. W ciągu całej „galaktycznej podróży” uczniowie zdobywali wiedzę w obrębie poszczególnych tematów, przygotowanych w ten sposób, aby nowe wiadomości opierały się na treściach już opanowanych. Projekt dawał również możliwość indywidualizowania nauczania z uwzględnieniem potencjału dzieci i ich zdiagnozowanych potrzeb.

Realizacja projektu trwała 10 miesięcy, w trakcie których uczniowie, podróżując po planetach z Grosikiem, poznawali podstawy edukacji finansowej. Zdobywali wiedzę, kształtowali umiejętności i nabywali doświadczenia potrzebne im do samodzielnego, bezpiecznego podejmowania decyzji o formie oszczędzania i racjonalnego gospodarowania własnymi zasobami.

W trakcie galaktycznej podróży nauczyciel realizował założone zadania dydaktyczne. Wraz z uczniami odwiedził następujące planety: Grosik, Portfelik, Skarbonka, Zabawka, Parasol, Złotówka. Przygotowywał Grosikową majówkę, słuchał Grosikowych wspomnień, analizował Grosikowe oszczędzanie i zorganizował Grosikowe wędrówki.

Propozycje zawarte w projekcie stanowiły unikalną na polskim rynku edukacyjnym ofertę wzbogacającą doświadczenia dzieci o wiedzę i umiejętności z zakresu bezpieczeństwa a także przydatne we współczesnym świecie jako początek edukacji najmłodszych.

W trakcie trwania projektu uczniowie brali udział w konkursie plastycznym „Grosik przezorny i ubezpieczony” – dwie uczennice otrzymały nagrodę.

• Kolejny rok z SKO za nami

Innowacja, inspiracja i rozwój – tymi słowami w skrócie można opisać rok szkolny 2022/2023 z SKO PKO Banku Polskiego.

W mijającym roku szkolnym zrealizowaliśmy szereg atrakcyjnych inicjatyw, programów

i projektów wpisujących się w obowiązujące trendy edukacyjne związane np. z rozwijaniem nowych kompetencji. Uczniowie brali udział w wielu konkursach ogólnopolskich i szkolnych. Zdobywali nagrody i wyróżnienia. Aktywnie i systematycznie prowadzony był blog SKO, za co byliśmy kilkakrotnie nagradzani.

Działania pod szyldem SKO mają na celu zdobywanie i kształtowanie przez uczniów umiejętności niezbędnych do funkcjonowania we współczesnym świecie. Każdy przyzna rację, że należy od najmłodszych lat przygotowywać dzieci i młodzież do mądrego zarządzania pieniędzmi i dbania o siebie i planetę, dlatego inicjatywy pod patronatem Szkolnych Kas Oszczędności dotyczą m.in.: nauki oszczędzania, przedsiębiorczości, ekologii, zdrowego odżywiania i aktywnego stylu życia oraz cyberbezpieczeństwa. Współpracowaliśmy z wareckim bankiem PKO BP – otrzymaliśmy wiele przydatnych

w działalności gadżetów, a także mieliśmy możliwość wykorzystania strojów wirtualnych bohaterów SKO – pancernika Hatetepesa i żyrafy Lokatki.

PKO BP nagradzał również opiekunów SKO za wybitne osiągnięcia. W tym celu Dyrektor Biura Młodego Klienta PKO BP zorganizował dwa uroczyste spotkania: Galę finałową Ogólnopolskiego Konkursu SKO dla Szkół i Nauczycieli (Warszawa, dn. 16.12.2022r.) oraz Spotkanie Inspirujące dla najlepszych Nauczycieli – Opiekunów SKO (Warszawa, dn. 04.06.2023r.). Zachęcamy do odwiedzania naszego bloga SKO, na którym można zapoznać się z naszą działalnością. Rok szkolny 2022/2023 dobiegł końca, a my już gotowi jesteśmy do aktywnej pracy i działalności w nadchodzącym 2023/2024 roku szkolnym.