• Aktualności

            • Andrzejkowe wróżby i 25-lecie SKO

            •  

               

              Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, wróżb. 

              A ludzie już od zarania dziejów rozmyślają  o swojej przyszłości. Dlatego też Andrzejki były tak popularne na przestrzeni wieków. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc. Nie wiadomo jednak dlaczego to właśnie ją wybrano na wróżby. Polski listopad jest zimny, deszczowy, a jego dni są krótkie. Może dlatego był to czas idealny na czary? Ale to tylko przypuszczenie.

              Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Andrzejki to również specjalna okazja do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.

              I tak oto w naszej szkole odbyła się długo wyczekiwana zabawa andrzejkowa i wieczór wróżb. Jednak tym razem połączona była z jubileuszem 25-lecia działalności SKO w tej szkole.

              W magiczny nastrój  spotkania wszystkich zebranych wprowadził elegancki, tajemniczy mag oraz niezwykłe, zwiewne, roztańczone wróżki. W postacie te wcieliły się wyspecjalizowane w sztuce magii panie: Elżbieta Chojnacka, Wioleta Nadolna, Karolina Gielniewska, Agnieszka Urbaniak oraz pan Mirosław Malec.

              Te tajemnicze postacie wprowadziły dzieci, młodzież, pracowników szkoły oraz przybyłych rodziców w świat magii, przepowiedni i czarów – prowadząc wiele wróżb, które uchyliły rąbka tajemnicy z czekającej ich przyszłości.

              Gościem specjalnym uroczystości była żyrafa Lokatka, która na okazję 25-lecia SKO przywiozła cukierkowy tort. Dla spragnionych i zgłodniałych szkolne koło wolontariatu przygotowało napoje, ciasta, ciasteczka, babeczki, deserki i cukierki z wróżbami.

              Był to niezapomniany wieczór wróżb, który przebiegał w miłej, bardzo tajemniczej i przepełnionej magią atmosferze. Zabaw, radości oraz śmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy wieczór wróżb – za rok.

              Uczestnicy andrzejkowych harców zadowoleni i podekscytowani wrócili do domów - pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego wieczoru. 

              Sponsorem dekoracji i współorganizatorem imprezy było SKO.

               

            • Wyprawka czytelnicza 2023

            • Zależy Ci na rozwoju dziecka? Podaruj mu miłość do książek…

               

               

              W ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” nasi pierwszoklasiści, stawiający pierwsze kroki w nauce czytania, otrzymali wyprawki czytelnicze. Z tej okazji uczestniczyli w niecodziennych zajęciach pod hasłem: „Tajemnice starej walizki”. Stara walizka, która pojawiła się w klasie była niezwykle tajemnicza, a jej zawartość wzbudziła wielkie zainteresowanie. Uczniowie mieli okazję obejrzeć przedmioty sprzed prawie 100 lat, które kryły różne rodzinne historie – to wspomnienia i pamięć o minionych czasach, o ludziach, których już nie ma wśród nas. Pamiątkowe przedmioty kryją wyjątkowe historie, dzięki którym łatwiej nam zrozumieć przeszłość i to, kim jesteśmy. Dobrze wie o tym Gabrysia i jej dziadek – główni bohaterowie książki „Wnuczka antykwariusza”, którą uczniowie otrzymali w ramach kampanii pt. „Wnuczka antykwariusza” – Justyny Bednarek.. Za sprawą tej wyjątkowej książki najmłodsi mogą rozpocząć niezwykłą przygodę z literaturą, odbyć podróż do przeszłości i zobaczyć, jak ważne jest odkrywanie rodzinnych korzeni.

              Przekazanie książek poprzedzone było pasowaniem na czytelnika i złożeniem przyrzeczenia. Pierwszoklasiści otrzymali egzemplarze książek, pamiątkowe medale, zakładki i ołówki. Książki, które otrzymali uczniowie są zaproszeniem do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania. Mają nieść radość z czytania samodzielnego, ale też wspólnego – z członkami rodziny. Jeżeli zależy nam dorosłym na rozwoju dzieci – podarujmy im miłość do książek

              Natomiast rodzice pierwszoklasistów otrzymali Przewodnik „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem”.

               Kampania „Mała książka – wielka człowiek” realizowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wszystkim pierwszoklasistom życzymy, aby pasja czytania i miłość do książek towarzyszyły im odtąd na co dzień.

               

            • "Do Hymnu!"

            •  

               

              Publiczna Szkoła Podstawowa w Michałowie zakwalifikowała się do konkursu “Do Hymnu!” -  ogólnopolskiej inicjatywy dla szkół podstawowych, organizowanej przez Narodowe Centrum Kultury z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zadaniem konkursowym jest wspólne wykonanie przez co najmniej połowę uczniów szkoły Hymnu Państwowego oraz dwóch wybranych pieśni hymnicznych.

                              Prezentacja konkursowa odbędzie się 15 listopada o godz. 11.30.

              Cele konkursu to:

              • doskonalenie umiejętności poprawnego śpiewania Hymnu Narodowego,
              • zapoznanie z utworami będącymi częścią naszej kultury,
              • szerzenie postaw patriotycznych,
              • Integrowanie środowiska wewnątrzszkolnego i lokalnego.

               

              Organizator: Narodowe Centrum Kultury

               

               

            • Październik Miesiącem Oszczędzania

            •  

               

              „Październik miesiącem oszczędzania” – to hasło towarzyszy nam od dziesięcioleci. Skąd jednak wziął się pomysł, by akurat ten miesiąc przyświecał oszczędzaniu? Jest kilka teorii na ten temat, ale żadnej nie możemy być pewni na 100 proc.

               

              Hasło „Październik miesiącem oszczędzania” starszym osobom na pewno będzie się kojarzyło z okresem PRL. Wówczas aktywnie promowano ideę oszczędzania na książeczkach PKO, czyli Powszechnej Kasy Oszczędności. Cofnijmy się jednak w czasie - Włochy, lata 20. XX wieku.

              W 1924 roku na międzynarodowym kongresie w Mediolanie zebrali się przedstawiciele banków z 29 krajów. Debatowano na różne tematy, ale szczególną uwagę poświęcono zagadnieniom związanym z oszczędzaniem. To były trudne czasy. Podjęto więc decyzję, by ustalić specjalne święto i w ten sposób przypominać społeczeństwom, jak ważna jest idea oszczędzania. Uchwalono, że Światowym Dniem Oszczędzania będzie 31 października.

              W rozważaniach na temat genezy „miesiąca oszczędzania” warto wziąć jednak pod uwagę także inne argumenty. Takie, które wywodzą się z wielowiekowej tradycji. Październik to pierwszy pełny miesiąc jesieni, która zgodnie z kalendarzem zaczyna się w ostatniej dekadzie września. To okres, kiedy od wieków gospodarstwa domowe zaczynały poważnie myśleć o nadchodzącej zimie i gromadzić zapasy.

              Jeśli jednak przeniesiemy się w czasy obecne, to trudno oprzeć się wrażeniu, że październik wciąż jest miesiącem idealnie wpisującym się w oszczędzanie. Po ciężkich dla domowych finansów miesiącach wakacyjnych i spustoszeniu, jakie robi w portfelach wrześniowa wyprawka, październik daje chwilę wytchnienia. Możemy spokojnie przegrupować siły i zaplanować  kolejne miesiące. Bo już od listopada zaczynamy powoli myśleć o mikołajkach i nadchodzących świętach Bożego Narodzenia.

              W nasze szkole również pamiętaliśmy o październiku, jako miesiącu oszczędzania. Na tablicy informacyjnej SKO pojawiła się historia tej tradycji. Uczniowie brali udział w szkolnych konkursach: „Październikowy Mistrz Oszczędzania”, „Pomysłowa skarbonka”, „Marzę o … oszczędzam w SKO.”             Odbył się również konkurs matematyczny dla klas I – III „Liczę pieniądze”. A na holu głównym szkoły pojawiła się pokonkursowa tablica z wynikami. Autorzy najciekawszych prac zostali nagrodzeni.

               

            • I miejsce dla naszego SKO

            • I miejsce w regionie mazowieckim dla naszego SKO

               

              Organizowany od ponad 50 lat Konkurs SKO dla szkół i nauczycieli to zwieńczenie całorocznej pracy Nauczycieli-Opiekunów SKO realizujących założenia programu edukacyjnego Szkolnych Kas Oszczędności.
              Działania pod szyldem SKO mają na celu zdobywanie i kształtowanie przez uczniów umiejętności niezbędnych do funkcjonowania we współczesnym świecie. PKO Bank Polski dba o to, aby od najmłodszych lat przygotowywać dzieci i młodzież do mądrego zarządzania pieniędzmi oraz dbania o siebie i planetę. Dlatego inicjatywy pod patronatem Szkolnych Kas Oszczędności dotyczą m.in.: nauki oszczędzania, przedsiębiorczości, ekologii, zdrowego odżywiania i aktywnego stylu życia oraz cyberbezpieczeństwa.
              Na potrzeby konkursu, nauczyciele przygotowali elektroniczne prezentacje przedstawiające działania i osiągnięcia szkoły oraz opiekuna SKO w trakcie trwania danej edycji, np. organizację w szkołach wydarzeń ukierunkowanych na promocję przedsiębiorczości i oszczędzania, aktywne prowadzenie bloga na platformie SzkolneBlogi.pl, naukę zasad bezpiecznego poruszania się w sieci, czy edukację ekonomiczną w praktyce. Do finalnego wyniku wliczały się również punkty zdobyte przez szkoły w drugiej edycji ogólnopolskiego Testu wiedzy SKO.

              Właśnie takie działania podejmowali uczniowie PSP w Michałowie pod kierunkiem opiekuna SKO – p. Elżbiety Chojnackiej.

              Szkolna Kasa Oszczędności przy PSP w Michałowie od 25 lat działa niezwykle prężnie. Na platformie internetowej SzkolneBlogi.pl opiekunka prowadzi blog „SKO w Michałowie”, na którym dokumentowane są wydarzenia związane z działalnością organizacji i szkoły. Efektem ponadprzeciętnych działań uczniów, pod nadzorem opiekunki SKO, jest bardzo wysoka lokata w regionie i kraju. Ostatnio michałowska SKO ponownie znalazła się

              w gronie laureatów Ogólnopolskiego Konkursu SKO dla szkół i nauczycieli, organizowanego przez PKO BP i zajęła I miejsce w regionie mazowieckim. Tym samym jest w gronie 10 najlepszych szkół w Polsce, które działają w programie SKO.

              Opiekunka i członkowie SKO zachęcają wszystkich do częstego odwiedzania prowadzonego bloga i oddawania głosów, które są ważne i bardzo potrzebne w konkursie „SKO – Blog Miesiąca”.

              www.szkolneblogi.pl/blogi/sko-w-michalowie/

               

            • Ślubowanie klasy pierwszej

            •  

              "Ja najmłodszy uczeń Szkoły Podstawowej w Michałowie ŚLUBUJĘ ..."

               

              Od wielu lat w naszej szkole rozpoczęcie nowego roku szkolnego to również  bardzo ważna uroczystość, jaką jest ślubowanie dzieci, które rozpoczną naukę w klasie I oraz pasowanie ich na uczniów naszej szkoły.

              Jest to dzień szczególny dla nich, dla wychowawczyni i dla rodziców. Cała społeczność szkolna powitała ich gromkimi brawami.

               

              "Ja najmłodszy uczeń Szkoły Podstawowej w Michałowie

              ŚLUBUJĘ,

              że będę dobrym Polakiem,

              będę dbał o dobre imię swojej klasy i szkoły,

              będę szanował wszystkich, którzy pracują w szkole,

              swoją nauką i zachowaniem będę sprawiał radość rodzicom i nauczycielom

              oraz mojej Ojczyźnie - Polsce."

               

              Po ślubowaniu nastąpił uroczysty moment pasowania tej wspaniałej 7 na uczniów naszej szkoły.

              Po ceremonii ślubowania i pasowania nastąpił czas na pozostawienie odcisku palca w kronice szkolnej na pamiątkę uroczystości ślubowania. 

              Pierwszaki otrzymały pamiątkowe dyplomy, medale, upominki od Rady Rodziców i ... 

              ... i oczywiście upominki od SKO w ramach krzewienia idei oszczędzania oraz reklamy SKO (jest to tradycją w naszej szkole).

              Dla naszych pierwszaków 4 września to nie tylko galowy strój i konieczność pójścia do szkoły, ale dzień pełen wrażeń i miłych niespodzianek. Myślę, że na długo zapisze się w ich pamięci.