Lista kandydatów przyjętych do klasy pierwszej
w PSP w Michałowie na rok szkolny 2023/2024
-
Stykowski Łukasz
-
Divonchyk Ziata
-
Golański Filip
-
Pacholczak Maja
-
Jaworski Filip
-
Jasiński Wojciech
-
Urbanowska Maja
Lista kandydatów przyjętych do klasy pierwszej
w PSP w Michałowie na rok szkolny 2023/2024
Stykowski Łukasz
Divonchyk Ziata
Golański Filip
Pacholczak Maja
Jaworski Filip
Jasiński Wojciech
Urbanowska Maja
Szkolna Kasa Oszczędności tradycyjnie w listopadzie prowadziła akcję informacyjną pod hasłem: „ODBLASKOWE SKO”.
Celem akcji było przybliżenie problematyki słabej widoczności pieszych i rowerzystów na drodze, zwłaszcza w deszczowej, mglistej aurze, z jaką mamy do czynienia w listopadzie. Dni stają się coraz krótsze, a my coraz mniej widoczni na drodze. Dzieci często idąc do szkoły gorączkowo dyskutują o tym, co ich czeka w danym dniu. Nie zwracają uwagi na drogę, bo przecież znają ją na pamięć. I wtedy może dojść do nieszczęścia. Aby temu zapobiec, warto przypominać najważniejsze zasady bezpieczeństwa na drodze jak najczęściej.
Akcja była skierowana do uczestników ruchu drogowego we wszystkich grupach wiekowych, a nawet wśród dorosłych i ukierunkowana na promowanie przekonania, że bycie widocznym na drodze (dzięki, np. noszeniu elementów odblaskowych i wyposażaniu rowerów w wymagane oświetlenie) zmniejsza ryzyko wystąpienia wypadku z ich udziałem. Na nieoświetlonej drodze, kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów nadjeżdżających z naprzeciwka i znaki poziome wymalowane na jezdni. Sylwetki pieszych i rowerzystów dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj z odległości 30-40 metrów.
Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 m, czyli ok. 5 razy wcześniej! To może uratować pieszemu życie. Pamiętajmy: widzieć nie znaczy być widocznym!
W ramach akcji przeprowadzone zostały zajęcia edukacyjne, pogadanki, konkurs plastyczny „Noś odblaski – świeć przykładem!”, spotkanie środowiskowe – seniorzy, policja, straż „Babciu, dziadku, noś odblaski!” Powstała również tablica informacyjna, a uczniowie klas I-III i OP w ramach akcji otrzymali opaski odblaskowe, ulotki oraz najnowszą publikację SKO-owej biblioteczki dotyczącą udzielania pierwszej pomocy. Na potrzeby tej akcji zakupiliśmy opaski i breloczki odblaskowe z reklamą naszego SKO.
Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, wróżb.
A ludzie już od zarania dziejów rozmyślają o swojej przyszłości. Zwłaszcza kobiety pragną poznać swego przyszłego chłopaka czy męża. Dlatego też Andrzejki były tak popularne na przestrzeni wieków. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc. Nie wiadomo jednak dlaczego to właśnie ją wybrano na wróżby małżeńskie. Polski listopad jest zimny, deszczowy, a jego dni są krótkie. Może dlatego był to czas idealny na czary? Ale to tylko przypuszczenie.
Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Andrzejki to również specjalna okazja do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.
I tak oto w naszej szkole odbyła się długo wyczekiwana zabawa andrzejkowa i wieczór wróżb.
W magiczny nastrój spotkania, w tym roku wprowadziły wszystkich zebranych wirujące i błyszczące rozety, rekwizyty wróżbiarskie oraz stroje w klimacie cygańskim. W postacie cyganek wcieliły się wyspecjalizowane w sztuce magii panie: Elżbieta Chojnacka, Wioleta Nadolna, Karolina Gielniewska, Agnieszka Urbaniak.
Te cztery wspaniałe, barwne i bardzo tajemnicze cyganki poprowadziły dzieci w świat magii, przepowiedni i czarów – prowadząc wiele wróżb, które uchyliły rąbka tajemnicy z czekającej ich przyszłości. Każdy chyba spotkał się z cygańskimi wróżbami. Już tradycyjny wygląd cyganek kojarzy się z aparycją wróżki: dzięki bogatym, długim spódnicom i pięknym chustom z frędzlami i monetami wydają się one niesłychanie tajemnicze. Można powiedzieć, że sztukę wróżenia mają niemal we krwi. Na czym zaś polegają cygańskie wróżby? O tym mieli okazję przekonać się uczestnicy zabawy. A bawili się wszyscy – dzieci, nauczyciele, rodzice oraz przybyli goście. Był to niezapomniany wieczór wróżb, który przebiegał w miłej, ale bardzo tajemnicze i przepełnionej magią atmosferze. Zabaw, radości oraz śmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy wieczór wróżb – za rok.
Uczestnicy andrzejkowych harców zadowoleni i podekscytowani wrócili do domów - pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego wieczoru.
Sponsorem dekoracji i współorganizatorem imprezy było SKO.
„Październik miesiącem oszczędzania” – to hasło towarzyszy nam od dziesięcioleci. Skąd jednak wziął się pomysł, by akurat ten miesiąc przyświecał oszczędzaniu? Jest kilka teorii na ten temat, ale żadnej nie możemy być pewni na 100 proc.
Hasło „Październik miesiącem oszczędzania” starszym osobom na pewno będzie się kojarzyło z okresem PRL. Wówczas aktywnie promowano ideę oszczędzania na książeczkach PKO, czyli Powszechnej Kasy Oszczędności. Cofnijmy się jednak w czasie - Włochy, lata 20. XX wieku.
W 1924 roku na międzynarodowym kongresie w Mediolanie zebrali się przedstawiciele banków z 29 krajów. Debatowano na różne tematy, ale szczególną uwagę poświęcono zagadnieniom związanym z oszczędzaniem. To były trudne czasy. Podjęto więc decyzję, by ustalić specjalne święto i w ten sposób przypominać społeczeństwom, jak ważna jest idea oszczędzania. Uchwalono, że Światowym Dniem Oszczędzania będzie 31 października.
W rozważaniach na temat genezy „miesiąca oszczędzania” warto wziąć jednak pod uwagę także inne argumenty. Takie, które wywodzą się z wielowiekowej tradycji. Październik to pierwszy pełny miesiąc jesieni, która zgodnie z kalendarzem zaczyna się w ostatniej dekadzie września. To okres, kiedy od wieków gospodarstwa domowe zaczynały poważnie myśleć o nadchodzącej zimie i gromadzić zapasy.
Jeśli jednak przeniesiemy się w czasy obecne, to trudno oprzeć się wrażeniu, że październik wciąż jest miesiącem idealnie wpisującym się w oszczędzanie. Po ciężkich dla domowych finansów miesiącach wakacyjnych i spustoszeniu, jakie robi w portfelach wrześniowa wyprawka, październik daje chwilę wytchnienia. Możemy spokojnie przegrupować siły i zaplanować kolejne miesiące. Bo już od listopada zaczynamy powoli myśleć o mikołajkach i nadchodzących świętach Bożego Narodzenia.
W nasze szkole również pamiętaliśmy o październiku, jako miesiącu oszczędzania. Na tablicy informacyjnej SKO pojawiła się historia tej tradycji. Uczniowie brali udział w szkolnych konkursach: „Październikowy Mistrz Oszczędzania”, „Przedmiot do przechowywania pieniędzy” oraz w plastycznym konkursie ogólnopolskim „Oszczędzam z SKO w PKO BP”. Odbył się również konkurs matematyczny dla klas I – III „Liczę pieniądze”. Ponownie odwiedził nas Hatetepes – tym razem spotkał się dziećmi z OP. Na naszym Blogu SKO pojawiło się 36 wpisów. Tyle działań i miejsce w pierwszej dziesiątce rankingu najpopularniejszych blogów, to szansa na kolejną nagrodę.
Wrzesień to pierwszy miesiąc nowego roku szkolnego i początek pierwszego etapu ogólnopolskiego konkursu „SKO Blog Miesiąca”. Tematem przewodnim wrześniowego etapu była promocja prowadzonego bloga i SKO. Do najciekawszych działań należało: artykuł w lokalnych mediach o nagrodzie w Ogólnopolskim Konkursie SKO dla Szkół i Opiekunów (I miejsce w regionie mazowieckim), przygotowanie nagród dla pierwszaków na ślubowanie, szata graficzna tablicy informacyjnej SKO, rozpoczęcie międzyklasowego i indywidualnego konkursu oszczędzania, rozprowadzanie ulotek z adresem naszego bloga, spotkanie z pancernikiem Hatetepesem, włączenie się w akcję sprzątania świata, szkolny konkurs z okazji Międzynarodowego Dnia Kropki, reklama SKO-wych publikacji, kontynuacja 2 projektów edukacji finansowej w klasie III („Od grosika do złotówki”, „Myślę, decyduję, działam!”). Te działania oraz awans do pierwszej dziesiątki najpopularniejszych blogów przyczyniły się do zdobycia nagrody we wrześniowej edycji konkursu „SKO Blog Miesiąca”. Komisja konkursowa doceniła nasze wysiłki i otrzymaliśmy paczkę ze wspaniałymi gadżetami, które zostaną wykorzystane na nagrody w konkursach pod patronatem SKO.
26 października w naszej szkole odbyła się akcja czytelnicza “Przerwa na czytanie”. Celem akcji było zachęcenie uczniów do czytania książek. Podczas przerw na korytarzach funkcjonowały “strefy” czytelnicze, gdzie uczniowie czytali wybrane książki wspólnie - głośno lub indywidualnie, w skupieniu. W akcję włączyli się także nauczyciele. Jedni czytali młodszym dzieciom, inni - we współpracy z uczniami - przygotowali krótkie inscenizacje. W oddziałach przedszkolnych do akcji włączyli się rodzice, którzy przygotowali barwne scenki inspirowane bajkami dla najmłodszych.
W naszej szkole od przeszło 20 lat nowi członkowie SKO przyjmowani są do SKO-wej rodzinki w bardzo uroczysty sposób. Jest to ważna uroczystość, która zwykle – dla uczniów klasy I - odbywała się wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Od pewnego czasu w szeregi SKO wstępują również dzieci z OP. I dla nich też przygotowywana jest uroczystość, ale w kameralnym gronie. W tym roku miała ona miejsce 20 kwietnia. W uroczystości wzięli udział: dzieci z OP, wychowawczyni oraz opiekunka SKO.
Po powitaniu i krótkiej pogadance dzieci złożyły przyrzeczenie, powtarzając za opiekunką SKO słowa:
My, dzieci
z Oddziału Przedszkolnego
uroczyście przyrzekamy,
że do Szkolnej Kasy Oszczędzania przystępujemy
i oszczędzać systematycznie będziemy.
W programie SKO uczestniczyć będziemy aktywnie,
a z porad Lokatki i Hatetepesa
korzystać od dziś usilnie !
Nowi SKO-wicze z tej okazji otrzymali pamiątkowe SKO-we koszulki, książeczki SKO, dwie koperty z PKO z ważnymi informacjami, książki z SKO-wej serii oraz słodycze.
Po części oficjalnej wychowawczyni – Karolina Gielniewska – Janusz, przeprowadziła z dziećmi tematyczne zajęcia, podczas których rozmawiali na temat rozpoczęcia przygody z oszczędzaniem i programem SKO.
Była to chwila pełna wrażeń i miłych niespodzianek. Wychowawczyni i opiekunka SKO mają nadzieję, że na długo zapisze się w ich pamięci jako ten jeden z ważniejszych, radosnych i szczęśliwych dni w szkole.
Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Michałowie informuję,
że uroczyste zakończenie Roku Szkolnego 2021/2022 odbędzie się w dniu 24 czerwca 2022 r (piątek),
o godz.:
- 8.30 klasy IV - VIII,
- 9.30 klasy I - III,
- 9.00 oddziały przedszkolne.
Z poważaniem
Dyrektor szkoły mgr Dorota Pysiak.
W tym roku szkolnym, po dwóch latach nauki zdalnej w tym okresie, udało nam się całą szkołą wyruszyć nad Pilicę w celu pożegnania Zimy i przywitania Wiosny!
Topienie marzanny to jeden z niewielu starosłowiańskich obrzędów, który do dziś jest kultywowany, choć w zależności od regionu – w różny sposób. Marzanna to według ludowych podań słowiańska bogini, która symbolizowała śmierć. Niektórzy uważali ją wręcz za demona. Nasza szkoła, dbając o srodowisko, pali Marzanny wykonane z ekologicznego tworzywa.
Gdy po jesieni obumierała natura, wierzono, że to przez Marzannę – stąd utożsamianie jej z zimą. Śmierć Marzanny zgodnie z ludowymi wierzeniami oznaczała budzenie się przyrody do życia. W tym dniu boginię zastępowało inne słowiańskie bóstwo – Jaryła, które symbolizowało zieloną porę roku.
Zgodnie z podaniami, by nastała wiosna, należało uśmiercić Marzannę. Symbolem marzanny była kukła, którą starosłowiańskim zwyczajem palono lub topiono. Wierzono, że obrzęd ten to pewnego rodzaju ofiara mająca zapewnić przyszły urodzaj
Początek kalendarzowej wiosny w 2022 roku przypada - tak jak zwykle - na 21 marca, czyli tym razem w poniedziałek. Potrwa do 20 czerwca, który również wypada w poniedziałek, by ustąpić miejsca najcieplejszej porze roku.
Amatorzy wiosny mogą ucieszyć się na wieść, że w 2022 roku astronomiczna wiosna zawita do nas dzień wcześniej, niż ta kalendarzowa. Już 20 marca, czyli w niedzielę, o godzinie 16:33 rozpocznie się astronomiczna wiosna. Dlaczego? Wszystko zależy od równonocy wiosennej, która przypada zazwyczaj właśnie na 20 lub 21 marca. Słońce przez pół roku będzie oświetlać mocniej półkulę północną, a w dzień równonocy długość dnia i nocy będą prawie równe. W związku z ruchem precesyjnym Ziemi dopiero w 2014 roku astronomiczna wiosna będzie przypadać z powrotem 21 marca.
Uczniowie klasy II wraz z wychowawczynią Elżbietą Chojnacką od stycznia biorą udział
w ogólnopolskim projekcie z zakresu edukacji finansowej „Od grosika do złotówki”. Patronat honorowy nad projektem objęło Ministerstwo Finansów.
Cele programu:
- nabycie przez dzieci umiejętności gospodarowania pieniędzmi w obszarach zarabiania
i ustalania priorytetów przy ich wydawaniu czy oszczędzaniu,
- nabycie przez uczniów wiedzy i umiejętności o finansowych aspektach zdarzeń ze szczególnym uwzględnieniem ryzyka i bezpiecznych zachowań.
Program adresowany jest do uczniów klas drugich szkoły podstawowej, którzy kontynuują działania w klasie trzeciej. Realizowany jest w trakcie obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
Podejmowane w ramach programu „Od grosika do złotówki” działania umożliwiają rozbudzenie ciekawości poznawczej uczniów oraz nabycie praktycznych umiejętności
w atrakcyjnej, opartej na zabawie atmosferze. Uczniowie zyskują możliwość podejmowania zadań o różnym stopniu trudności, których celem jest stwarzanie warunków do rozwijania samodzielności w podejmowaniu decyzji finansowych, umacnianie wiary we własne siły
i możliwości oraz zachęcanie do osiągania zamierzonych celów.
Koncepcja programu opiera się na założeniu, iż uczniowie w czasie 10 miesięcy odbywają bezpieczną podróż z przewodnikiem Grosikiem po Galaktyce Finanse i Oszczędzanie,
w czasie której zdobywają określone w danym miesiącu umiejętności.
O szczegółach tej niezwykłej podróży można przeczytać na stronie: www.szkolneblogi.pl/blogi/sko-w-michalowie
Wnioski prosimy składać do sekretariatu w Publicznej Szkole Podstawowej w Michałowie w dniach 14.02.2022r. - 01.03.2022r.
Dawno, dawno temu w przedostatni dzień listopada, w przeddzień imienin Andrzeja wszystkie panny chciały się dowiedzieć czegoś o przyszłym losie. "Andrzejki" to tradycja ludowa wieczoru wróżb pielęgnowana od dawnych czasów i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Z tym dniem związane są również przysłowia ludowe dotyczące pogody. Są różne sposoby, żeby dowiedzieć się, co nas czeka w przyszłości. Można pójść do wróżki, która ma czarnego kota i szklaną kulę. Można zapytać Cyganki, która wróży z kart i ręki. Można też wróżyć sobie samemu, ale trzeba to robić w czasie niezwykłym. Dzisiaj mieliśmy taką właśnie okazję, by wspólnie poznać andrzejkowe wróżby i w nich uczestniczyć.
Jednak ze względu na panującą pandemię uroczystość ta odbyła się nieco inaczej. Otóż nasze wyspecjalizowane w sztuce magii wróżki przygotowały na holu głównym szkoły tajemniczą grotę ze stołem pełnym niespodzianek. Były to ciasteczka z wróżbą oraz cukierki również
z wróżbą. Obok groty stało tajemnicze drzewo z wróżbami, które zdobiły kolorowe odblaski. Uczniowie pod opieką nauczycieli częstowali się przygotowanymi niespodziankami
i odczytywali swoje wróżby. Niektóre sale szkolne zamieniły się w komnaty tajemniczych wróżb - oj, działo się, działo... Sponsorem słodyczy z wróżbami i odblasków było SKO.
„Odblaskowe SKO”
Szkolna Kasa Oszczędności tradycyjnie w listopadzie prowadzi akcję informacyjną pod hasłem: „ODBLASKOWE SKO”.
Celem akcji jest przybliżenie problematyki słabej widoczności pieszych i rowerzystów na drodze, zwłaszcza w deszczowej, mglistej aurze, z jaką mamy do czynienia w listopadzie. Dni stają się coraz krótsze, a my coraz mniej widoczni na drodze. Dzieci często idąc do szkoły gorączkowo dyskutują o tym, co ich czeka w danym dniu… Nie zwracają uwagi na drogę, bo przecież znają ją na pamięć. I wtedy może dojść do nieszczęścia. Aby temu zapobiec, warto przypominać najważniejsze zasady bezpieczeństwa na drodze jak najczęściej.
Akcja jest skierowana do uczestników ruchu drogowego we wszystkich grupach wiekowych
i ukierunkowana na promowanie przekonania, że bycie widocznym na drodze (dzięki, np. noszeniu elementów odblaskowych i wyposażaniu rowerów w wymagane oświetlenie) zmniejsza ryzyko wystąpienia wypadku z ich udziałem.
Na nieoświetlonej drodze, kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów nadjeżdżających z naprzeciwka i znaki poziome wymalowane na jezdni.
Sylwetki pieszych i rowerzystów dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj z odległości 30 – 40 metrów.
Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 - 150 m, czyli ok. 5 razy wcześniej! To może uratować pieszemu życie. Pamiętajmy: widzieć nie znaczy być widocznym!
Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone na przedniej i tylnej części ubrania, w sposób pozwalający na dostrzeżenie ich w światłach przez kierujących nadjeżdżających
z obu kierunków. Z elementów odblaskowych powinni korzystać zarówno dorośli jak i dzieci poruszające się po drodze, niezależnie od tego, którą częścią drogi się poruszają – chodnikiem, poboczem czy jezdnią.
W ramach akcji przeprowadzone zostały zajęcia edukacyjne, pogadanki, konkurs plastyczny „Bądź bezpieczny – noś odblaski! ”, konkurs fotograficzny „Odblaskowa rodzina”, akcja „Zerwij odblask – bądź bezpieczny!”. Powstała również tablica informacyjna, a uczniowie klas 0-III w ramach akcji otrzymali opaski odblaskowe.
Witamy w programie NAJLEPSZA SZKOŁA! Adres, na którym możemy oddawać głosy na naszą szkołę, to: http://najlepsza-szkola.pl/mazowieckie/473-publiczna-szkola-podstawowa-w-michalowie.html
Przypominamy, że dla szkól z najlepszymi ocenami przewidziane są bardzo atrakcyjne nagrody!
Powered by aSc EduPage