• Aktualności

            • Przerwa na czytanie

            •  

               26 października w naszej szkole odbyła się akcja czytelnicza “Przerwa na czytanie”. Celem akcji było  zachęcenie uczniów do czytania książek. Podczas przerw na korytarzach funkcjonowały strefy czytelnicze, gdzie uczniowie czytali wybrane książki  wspólnie -  głośno lub indywidualnie, w skupieniu. W akcję włączyli się także nauczyciele. Jedni  czytali młodszym dzieciom, inni - we współpracy z uczniami - przygotowali krótkie inscenizacje. W oddziałach przedszkolnych do akcji włączyli się rodzice, którzy przygotowali barwne scenki inspirowane bajkami dla najmłodszych.  

            • Dzieci z OP w zacnym gronie SKO-wiczów

            •  

               

              W naszej szkole od przeszło 20 lat nowi członkowie SKO przyjmowani są do SKO-wej rodzinki w bardzo uroczysty sposób. Jest to ważna uroczystość, która zwykle – dla uczniów klasy I - odbywała się wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Od pewnego czasu w szeregi SKO wstępują również dzieci z OP. I dla nich też przygotowywana jest uroczystość, ale w kameralnym gronie. W tym roku miała ona miejsce 20 kwietnia. W uroczystości wzięli udział: dzieci z OP, wychowawczyni oraz opiekunka SKO.

              Po powitaniu i krótkiej pogadance dzieci złożyły przyrzeczenie, powtarzając za opiekunką SKO słowa:

               

              My, dzieci

              z Oddziału Przedszkolnego

              uroczyście przyrzekamy,

              że do Szkolnej Kasy Oszczędzania przystępujemy

              i oszczędzać systematycznie będziemy.

              W programie SKO uczestniczyć będziemy aktywnie,

              a z porad Lokatki i Hatetepesa

              korzystać od dziś usilnie !

               

              Nowi SKO-wicze z tej okazji otrzymali pamiątkowe SKO-we koszulki, książeczki SKO, dwie koperty z PKO z ważnymi informacjami, książki z SKO-wej serii oraz słodycze.

              Po części oficjalnej wychowawczyni – Karolina Gielniewska – Janusz, przeprowadziła z dziećmi tematyczne zajęcia, podczas których rozmawiali na temat rozpoczęcia przygody z oszczędzaniem i programem SKO.

              Była to chwila pełna wrażeń i miłych niespodzianek. Wychowawczyni i opiekunka SKO mają nadzieję, że na długo zapisze się w ich pamięci jako ten jeden z ważniejszych, radosnych i szczęśliwych dni w szkole.

            • Zakończenie roku szkolnego 2021/2022

            • Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Michałowie informuję,

              że uroczyste zakończenie Roku Szkolnego 2021/2022 odbędzie się w dniu 24 czerwca 2022 r (piątek),

              o godz.:

              - 8.30 klasy IV - VIII,

              - 9.30 klasy I - III,

              - 9.00 oddziały przedszkolne.

              Z poważaniem 

              Dyrektor szkoły mgr Dorota Pysiak.

            • Marzanna - początek Wiosny

            •  

              W tym roku szkolnym, po dwóch latach nauki zdalnej w tym okresie, udało nam się całą szkołą wyruszyć nad Pilicę w celu pożegnania Zimy i przywitania Wiosny!

              Topienie marzanny to jeden z niewielu starosłowiańskich obrzędów, który do dziś jest kultywowany, choć w zależności od regionu – w różny sposób. Marzanna to według ludowych podań słowiańska bogini, która symbolizowała śmierć. Niektórzy uważali ją wręcz za demona. Nasza szkoła, dbając o srodowisko, pali Marzanny wykonane z ekologicznego tworzywa.

              Gdy po jesieni obumierała natura, wierzono, że to przez Marzannę – stąd utożsamianie jej z zimą. Śmierć Marzanny zgodnie z ludowymi wierzeniami oznaczała budzenie się przyrody do życia. W tym dniu boginię zastępowało inne słowiańskie bóstwo – Jaryła, które symbolizowało zieloną porę roku.

              Zgodnie z podaniami, by nastała wiosna, należało uśmiercić Marzannę. Symbolem marzanny była kukła, którą starosłowiańskim zwyczajem palono lub topiono. Wierzono, że obrzęd ten to pewnego rodzaju ofiara mająca zapewnić przyszły urodzaj

              Początek kalendarzowej wiosny w 2022 roku przypada - tak jak zwykle - na 21 marca, czyli tym razem w poniedziałek. Potrwa do 20 czerwca, który również wypada w poniedziałek, by ustąpić miejsca najcieplejszej porze roku.

              Amatorzy wiosny mogą ucieszyć się na wieść, że w 2022 roku astronomiczna wiosna zawita do nas dzień wcześniej, niż ta kalendarzowa. Już 20 marca, czyli w niedzielę, o godzinie 16:33 rozpocznie się astronomiczna wiosna. Dlaczego? Wszystko zależy od równonocy wiosennej, która przypada zazwyczaj właśnie na 20 lub 21 marca. Słońce przez pół roku będzie oświetlać mocniej półkulę północną, a w dzień równonocy długość dnia i nocy będą prawie równe. W związku z ruchem precesyjnym Ziemi dopiero w 2014 roku astronomiczna wiosna będzie przypadać z powrotem 21 marca.

            • Klasa II podróżuje z Grosikiem po Galaktyce Finanse i Oszczędzanie

            • Uczniowie klasy II wraz z wychowawczynią Elżbietą Chojnacką od stycznia biorą udział

              w ogólnopolskim projekcie z zakresu edukacji finansowej „Od grosika do złotówki”. Patronat honorowy nad projektem objęło Ministerstwo Finansów.

              Cele programu:

              - nabycie przez dzieci umiejętności gospodarowania pieniędzmi w obszarach zarabiania

              i ustalania priorytetów przy ich wydawaniu czy oszczędzaniu,

              - nabycie przez uczniów wiedzy i umiejętności o finansowych aspektach zdarzeń ze szczególnym uwzględnieniem ryzyka i bezpiecznych zachowań.

              Program adresowany jest do uczniów klas drugich szkoły podstawowej, którzy kontynuują działania w klasie trzeciej. Realizowany jest w trakcie obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

              Podejmowane w ramach programu „Od grosika do złotówki” działania umożliwiają rozbudzenie ciekawości poznawczej uczniów oraz nabycie praktycznych umiejętności

              w atrakcyjnej, opartej na zabawie atmosferze. Uczniowie zyskują możliwość podejmowania zadań o różnym stopniu trudności, których celem jest stwarzanie warunków do rozwijania samodzielności w podejmowaniu decyzji finansowych, umacnianie wiary we własne siły

              i możliwości oraz zachęcanie do osiągania zamierzonych celów.

              Koncepcja programu opiera się na założeniu, iż uczniowie w czasie 10 miesięcy odbywają bezpieczną podróż z przewodnikiem Grosikiem po Galaktyce Finanse i Oszczędzanie,

              w czasie której zdobywają określone w danym miesiącu umiejętności.

              O  szczegółach tej niezwykłej podróży można przeczytać na stronie: www.szkolneblogi.pl/blogi/sko-w-michalowie

               

            • Andrzejkowe czary, mary...

            •  

               

              Dawno, dawno temu w przedostatni dzień listopada, w przeddzień imienin Andrzeja wszystkie panny chciały się dowiedzieć czegoś o przyszłym losie. "Andrzejki" to tradycja ludowa wieczoru wróżb pielęgnowana od dawnych czasów i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Z tym dniem związane są również przysłowia ludowe dotyczące pogody. Są różne sposoby, żeby dowiedzieć się, co nas czeka w przyszłości. Można pójść do wróżki, która ma czarnego kota i szklaną kulę. Można zapytać Cyganki, która wróży z kart i ręki. Można też wróżyć sobie samemu, ale trzeba to robić w czasie niezwykłym. Dzisiaj mieliśmy taką właśnie okazję, by wspólnie poznać andrzejkowe wróżby i w nich uczestniczyć.

              Jednak ze względu na panującą pandemię uroczystość ta odbyła się nieco inaczej. Otóż nasze wyspecjalizowane w sztuce magii wróżki przygotowały na holu głównym szkoły tajemniczą grotę ze stołem pełnym niespodzianek. Były to ciasteczka z wróżbą oraz cukierki również

              z wróżbą. Obok groty stało tajemnicze drzewo z wróżbami, które zdobiły kolorowe odblaski. Uczniowie pod opieką nauczycieli częstowali się przygotowanymi niespodziankami

              i odczytywali swoje wróżby. Niektóre sale szkolne zamieniły się w komnaty tajemniczych wróżb - oj, działo się, działo... Sponsorem słodyczy z wróżbami i odblasków było SKO.

            • „Odblaskowe SKO”

            • Odblaskowe SKO”

               

              Szkolna Kasa Oszczędności tradycyjnie w listopadzie prowadzi akcję informacyjną pod hasłem: „ODBLASKOWE SKO”.

               Celem akcji jest przybliżenie problematyki słabej widoczności pieszych i rowerzystów na drodze, zwłaszcza w deszczowej, mglistej aurze, z jaką mamy do czynienia w listopadzie. Dni stają się coraz krótsze, a my coraz mniej widoczni na drodze. Dzieci często idąc do szkoły gorączkowo dyskutują o tym, co ich czeka w danym dniu… Nie zwracają uwagi na drogę, bo przecież znają ją na pamięć. I wtedy może dojść do nieszczęścia. Aby temu zapobiec, warto przypominać najważniejsze zasady bezpieczeństwa na drodze jak najczęściej.

              Akcja jest skierowana do uczestników ruchu drogowego we wszystkich grupach wiekowych

              i ukierunkowana na promowanie przekonania, że bycie widocznym na drodze (dzięki, np. noszeniu elementów odblaskowych i wyposażaniu rowerów w wymagane oświetlenie) zmniejsza ryzyko wystąpienia wypadku z ich udziałem.

              Na nieoświetlonej drodze, kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów nadjeżdżających z naprzeciwka i znaki poziome wymalowane na jezdni.

              Sylwetki pieszych i rowerzystów dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj z odległości 30 – 40 metrów.

              Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 - 150 m, czyli ok. 5 razy wcześniej! To może uratować pieszemu życie. Pamiętajmy: widzieć nie znaczy być widocznym!

              Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone na przedniej i tylnej części ubrania, w sposób pozwalający na dostrzeżenie ich w światłach przez kierujących nadjeżdżających

              z obu kierunków. Z elementów odblaskowych powinni korzystać zarówno dorośli jak i dzieci poruszające się po drodze, niezależnie od tego, którą częścią drogi się poruszają – chodnikiem, poboczem czy jezdnią.

              W ramach akcji przeprowadzone zostały zajęcia edukacyjne, pogadanki, konkurs plastyczny „Bądź bezpieczny – noś odblaski! ”, konkurs fotograficzny „Odblaskowa rodzina”, akcja „Zerwij odblask – bądź bezpieczny!”. Powstała również tablica informacyjna, a uczniowie klas 0-III w ramach akcji otrzymali opaski odblaskowe.

               

            • Dzień Niepodległości

            • Święto 11 listopada ustanowione zostało ustawą z dnia 23 kwietnia 1937, a następnie zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku. Święto to przywrócono dopiero ustawą w okresie transformacji systemowej, która miała miejsce 1989 roku. Warto także mieć na uwadze, że rokrocznie Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

              Co roku Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada w Polsce obchodzone jest bardzo uroczyście. W większych miastach (m.in. w Warszawie, Łodzi) w tym terminie odbywają się specjalne defilady, które prowadzone są przez główne ulice. Ponadto w święto organizowane są także koncerty, na których można usłyszeć patriotyczne piosenki, wykłady tematyczne czy inscenizacje historyczne.

              W naszej szkole w tym roku również z okazji tego święta odbył się symboliczny lecz bardzo uroczysty apel.

            • Dzień Nauczyciela

            • Dzień Edukacji Narodowej w tym roku szkolnym świętowaliśmy symboliczną akademią przygotowaną przez uczniów naszej szkoły. Pokaz tańca współczesnego został zaprezentowany przez najmłodszych uczniów, krótkie wiersze wyrecytowali starsi uczniowie, zaś cudowny ludowy taniec przygotowała grupa taneczna, reprezentująca naszą szkołę na konkursie w Warszawie. Poza tym odbył się  konkurs na portret nauczyciela. Te wydarzenia sprawiły, że Dzień Nauczyciela był prawdziwym Świętem!

            • Ślubowanie klasy pierwszej

            • Nowa galeria Ślubowanie klasy pierwszej została dodana do albumu fotograficznego

              Pierwszego września uczniowie naszej szkoły rozpoczęli nowy rok szkolny. W tym dniu odbyło się także uroczyste ślubowanie uczniów klasy pierwszej. Najmłodsi uczniowie zostali pasowani na ucznia oraz odcisnęli swoje palce w kronice szkoły. Poza tym otrzymali mnóstwo prezentów. Ten dzień był dla Nich wyjatkowy. Życzymy uczniom wytrwałości, a Pani wychowawczyni - Wiolecie Nadolnej cierpliwości i pociechy z maluszków.

            • Spis Powszechny

            • Tylko do 30 września trwa największe i najważniejsze badanie polskiego społeczeństwa, czyli Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021). Spis jest obowiązkowy dla każdej osoby mieszkającej w Polsce.W imieniu dzieci spisu dokonują rodzice lub opiekunowie prawni.

              Podstawową i obowiązkową metodą udziału w spisie jest wypełnienie formularza na stronie https://spis.gov.pl/. Jest też najbardziej przyjazną i bezpieczną – możemy się spisać w domu w dogodnym dla siebie terminie.Do elektronicznego formularza zalogujemy się korzystając z Krajowego Węzła Identyfikacji Elektronicznej lub podając numer PESEL wraz z nazwiskiem rodowym matki.

               

              Osoby, które nie mają komputera z Internetem i które wolą mieć wsparcie rachmistrza powinny zadzwonić na Infolinię Spisową 22 279 99 99 i postępować zgodnie z komunikatami. Trzeba jednak liczyć się z tym, że pod koniec września może być duże obciążenie Infolinii i ta metoda nie będzie tak szybka jak sam spis internetowy. Warto spisać się jak najszybciej.

              Informacje zbierane są również przez rachmistrzów spisowych. Jeśli skontaktuje się z nami rachmistrz (bezpośrednio lub telefoniczne) nie możemy odmówić mu przekazania danych!

              Wszystkie dane osobowe przetwarzane w ramach prac spisowych są poufne i podlegają szczególnej ochronie, na zasadach określonych w ustawie o statystyce publicznej oraz w ustawie o ochronie danych osobowych. Spis objęty jest tajemnicą statystyczną.

              Jeśli jeszcze nie spisałeś siebie i swoich bliskich, nie zwlekaj. Spisz się już teraz!

              Więcej informacji: https://spis.gov.pl/

            • Rozpoczęcie roku szkolnego

            • Harmonogram rozpoczęcia  roku szkolnego 2021/2022:

              8.30 - rozpoczęcie roku szkolnego dla klas 4-8

              9.00 - rozpoczęcie roku szkolnego dla oddziału przedszkolnego OP A i OP B

              9.30 - rozpoczęcie roku szkolnego dla klas 1-3 wraz z uroczystym ślubowaniem uczniów do klasy pierwszej

              Dnia 31.08.2021r. o godz. 18.00 odbędzie się Msza Święta w kościele we Wrociszewie

            • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

            • Zakończenie roku szkolnego 2020/2021 odbędzie się w piątek 25 czerwca. Klasy starsze zapraszamy o godz. 8.30, zaś klasy młodsze o godz. 9.30. Msza Święta odbędzie się w czwartek 24 czerwca o godzinie 17.30 w Kościele we Wrociszewie.

            • EGZAMINY

            • W dniach 25-27 maja odbędą się egzaminy 8 klasisty. Życzymy naszym najstarszym uczniom powodzenia i trzymamy za nich kciuki!!!!

            • MIKOŁAJKI

            • Mikołajki on-line

               

              6 grudnia obchodziliśmy Mikołajki. W szkołach i domach celebrowanie Mikołajek polega między innymi na wzajemnym wręczaniu sobie drobnych upominków. W okresie pandemii szkolne obchody tego sympatycznego święta przeniosły się do sieci. Obdarowywanie kolegów i koleżanek prezentami jest trochę trudne, ale czy niemożliwe?

               

              Tego dnia w PSP w Michałowie, w klasie I nie było prezentów rzeczowych. Za to uczniowie obdarowali  się nawzajem pozytywną energią, którą wyrazili na kartkach świątecznych tworzonych z myślą o kolegach i koleżankach. To czego najbardziej brakuje wszystkim

              w szkolnej rzeczywistości on-line to brak bezpośrednich spotkań i relacji koleżeńskich. Może tego typu działanie związane z celebrowaniem Mikołajek, będzie kolejnym pretekstem do lepszego poznania się i zakolegowania.

              Każdy z uczniów wylosował kolegę lub koleżankę, którego obdarował własnoręcznie wykonaną świąteczną kartką. Kartki sprawiły przyjemność szkolnemu koledze lub koleżance. Były prezentem, ale nie w materialnym wymiarze tego słowa.

               

              Ale to nie wszystko - wychowawczyni przygotowała wspaniałą niespodziankę – jaką?

              Otóż... było to spotkanie z Mikołajem.

              Mikołaj wyrusza w coroczną podróż i robi nietypowy postój w środku lasu. Przedstawia swój wyjątkowy zaprzęg i zwołuje elfy na naradę w sprawie dzieci. W trakcie pojawia się ktoś zupełnie niespodziewany. Jak to się skończy? Przekonajcie się oglądając zdjęcia i film!

               

              https://youtu.be/o5ZkcOK_5Gs